Majonez bez jajek?
Wiele osób nie wyobraża sobie przygotowania sałatek, dipów czy kanapek bez dodania odrobiny majonezu. Jednym z najważniejszych składników tego popularnego sosu są żółtka jajek. Czy jest jednak możliwe przygotowanie majonezu bez ich obecności w składzie? Okazuje się, że tak, a co więcej – jest to znacznie zdrowsze oraz niskokaloryczne rozwiązanie. Jak smakuje majonez bez jajek i w jaki sposób się go przygotowuje? Odpowiadamy w artykule.
Czym jest majonez?
Zwolennicy klasycznego majonezu z pewnością będą przekonywać, że brak jajek w tym produkcie musi prowadzić do obniżenia jego walorów smakowych. Nic bardziej mylnego! Prawidłowo przyrządzony majonez bez jajek smakuje dokładnie tak samo, jak tradycyjny. Jego struktura również pozostaje niezmienna – jest gęsta i kremowa.
Majonez jest bowiem niczym innym, jak zemulgowanym białkiem, powstałym w wyniku działania kwasu i oleju. Co istotne, w klasycznych produktach tego typu występuje zaledwie 3% żółtek w całym składzie, co oznacza, że nie są one kluczowe i można bez żadnych przeszkód z nich zrezygnować.
Jak samodzielnie zrobić majonez bez jajek?
Aby samodzielnie przygotować majonez bez użycia jajek, należy wykorzystać odpowiedni substytut, który zapewni kremową konsystencję oraz połączy się z pozostałymi składnikami. W tym przypadku doskonale sprawdzi się mleko roślinne, takie jak mleko sojowe czy migdałowe. Wystarczy połączyć np. 200 ml mleka roślinnego z łyżeczką musztardy oraz łyżką octu jabłkowego lub winnego.
Następnie całość należy zmiksować na gładką masę, a potem powoli wlać około 250 ml oleju roślinnego (np. rzepakowego), cały czas miksując. Ważne jest, aby olej dodawać stopniowo, by majonez gęstniał w trakcie miksowania, aż do uzyskania gęstej, kremowej konsystencji, która umożliwi cieszenie się nim w wielu potrawach lub na kanapkach. Na koniec można doprawić go solą i pieprzem do smaku.
Czym zastąpić jajka w majonezie?
Jajka można zastąpić nie tylko mlekiem roślinnym, ale również innymi składnikami, które pozwolą uzyskać odpowiednią konsystencję oraz idealny smak majonezu wegańskiego. Przykłady substytutów jajek to nasiona chia, siemię lniane, tofu czy nawet awokado. W przypadku nasion chia i siemienia lnianego należy je zmielić na proszek i wymieszać z wodą, aby uzyskać żel o konsystencji zbliżonej do jajek.
Tofu natomiast można rozdrobnić na gładką masę i dodać do pozostałych składników sosu. Awokado również świetnie sprawdzi się jako baza dla majonezu bez jajek – wystarczy je rozgnieść widelcem i połączyć z resztą składników. Co więcej, w zamian za jajka można też wykorzystać wiele innych składników m.in. wodę po ciecierzycy czy białą fasolę. Dzięki temu każdy znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie.
Smaczny i zdrowy
Samodzielne przyrządzanie majonezu bez jajek było dawniej dla wegan czy osób cierpiących na rozmaite alergie jedynym rozwiązaniem. Niestety, nie każdy posiada wystarczającą ilość czasu czy chęci, aby przesiadywać w kuchni i samodzielnie przygotowywać tego typu produkty. Dlatego też wiele osób zwyczajnie rezygnuje z ich spożywania. Szczęśliwie w ciągu ostatnich lat sytuacja na rynku znacznie się zmieniła!
Obecnie wiele marek oferuje produkty, które posiadają w pełni roślinny i bezpieczny skład. Odznaczają się one nie tylko wyśmienitym smakiem, ale są bogate w potrzebne kwasy tłuszczowe i inne wartościowe składniki. Przykładem tego są majonezy bez jajek CREMAJO. Co istotne, sprawdzą się one nie tylko w przypadku osób na diecie wegańskiej, ale również nietolerujących glutenu czy laktozy. Są także polecane osobom na diecie lub posiadającym inne przeciwwskazania do spożywania produktów wysokotłuszczowych.
Właściwości zdrowotne majonezu bez jajek
Jak wspomnieliśmy, majonez bez jajek posiada znacznie więcej zdrowotnych właściwości niż tradycyjna wersja tego sosu. Przede wszystkim, jest on odpowiedni dla osób z alergią na jaja oraz wegan, którzy nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego.
Ponadto, ze względu na brak cholesterolu zawartego w żółtkach jaj, majonez bez jajek może być korzystniejszy dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w zależności od użytego substytutu jajek, może być on bogaty w białko roślinne, błonnik oraz zdrowe tłuszcze, takie jak te zawarte w awokado czy oleju lnianym.